Malülen emeklilik şartları değişti

Yeni En Son Malülen emeklilik şartları nelerdir ?  2013-2014 yılı için değişen şartlar hakkında bilgiler

01.09.2013 tarihinden itibaren bağzı malülen emeklilik şartları değiştirildi arkadaşlarım. Buna göre değişen emeklilik şartları ile alakalı yapılan açıklamalar bugün gazetesi yazarı Sadettin Orhan tarafından kaleme alınan soru cevap şeklindeki yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

malulen yeni emeklilik

1- Hastalığın ne zaman başladığı önemli mi? 

Malulen emekliliğin birinci şartı, çalışma gücünüzü etkileyen durum (iş kazası, hastalık vs.) her neyse, çalışma hayatına başladıktan sonra ortaya çıkacak. Yani doğuştan ya da işe başlamadan önce bir sakatlığınız ya da kronik hastalığınız varsa bu durumda malulen değil, engelli emekliliğinden yararlanırsınız.

2- 1800 gün ve 10 yıl şart mı? 

Malulen emekliliğe başvurabilmeniz için diğer bir şart, 1800 prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresine sahip olmanız. Eğer bir başkasının bakımına muhtaç derecede malulseniz, bu durumda 10 yıl aranmıyor ve 1800 gün yeterli sayılıyor. Fakat hastalığınızın türü ve ağırlığı ne olursa olsun, prim günü şartını yerine getirmeden malulen emekli olamazsınız.

3- Borçlanmayla gün tamamlanır mı? 

Hastalığınız işe başladıktan sonra ortaya çıktı fakat prim gününüz ya da sigortalılık süreniz yetersiz. Bu durumda eğer askerlik, yurtdışı veya doğum borçlanması gibi bir imkanınız varsa, eksik günlerinizi tamamlayabilir ve borçlanma sonrasında malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

4- Çalışma gücü kaybı oranı nedir? 

Sağlık sorununuz işe başladıktan sonra ortaya çıktı ve prim gününüz de tamam; bu durumda malullük oranınızın tespiti gerekiyor. SGK’nın geçerli saydığı hastanelerden alacağınız sağlık kurulu raporuyla en az %60 oranında meslekte kazanma gücü veya çalışma gücü kaybına uğramış olduğunuzu belgeleyeceksiniz.

5- Sağlık raporunda oran belirtiliyor mu? 

Çoğunlukla sağlık kurulu raporunda çalışma gücü kaybı oranı belirtilmez. Bu oran SGK sağlık kurulu tarafından hesaplanır ve buna göre karar verilir.

6- Yeni düzenleme neyi değiştirdi? 

1 Eylül’de yürürlüğe giren yeni yönetmelik, malulen emeklilikte temel şartları değiştirmedi. Bundan sonra da malullük durumunuzun işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması, 1800 gün/10 yıl şartını yerine getirmiş olmanız ve %60 oranında rapor almanız gerekecek. Zaten bunlar yasayla düzenlendiği için yönetmelikle değiştirilmesi mümkün değil. Değişiklik sadece %60 oranının tespitinde dikkate alınan hastalık türleri, organ nakilleri ve kontrol muayenelerinde yapıldı. Örneğin sadece böbrek ve karaciğer nakilleri değil, kalp, akciğer, bağırsak nakilleri de malulen emeklilik kapsamına alındı. Pek çok durumda bir veya iki yıllık kontrol muayeneleri kaldırıldı. Yine değişiklik kapsamında en az üç organı etkileyen şeker hastalığı, down sendromu, otizm gibi hastalıklar maluliyet kapsamına alındı.

7- Daha önce reddedilenler tekrar başvurabilir mi? 

1 Eylül 2013 öncesinde malulen emeklilik talebinde bulunduğu halde talebi reddedilenler, bu tarihten sonra tekrar başvuruda bulunabilirler.

8- Başvurular nereye, nasıl yapılacak? 

Malulen emeklilik için önce malullük durumunuzun tespiti gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvuracaksınız. SGK, en az 1800 gün prim ödemeniz varsa sizi yetkili hastanelere sevk edecek. Buradan alacağınız rapor SGK sağlık kurulu tarafından değerlendirilecek ve malulen emekli edileceksiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Malülen emeklilik şartları değişti malülen emeklilik şartları,malülen emeklilik hesaplama,malülen emekli olma sartlari,malulen emeklilik artlar,malulen emeklilik şartları 2014,bağkur malulen emeklilik şartları,Malülen Emekli Olma Şartları 2013,nasil emekli olabilirim sorgulama,malulen emeklilik sartlari 2013,bağkur malulen emeklilik, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.
Malülen emeklilik şartları değişti makalesi Ana Sayfa, Malülen Emekli kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Malülen emeklilik şartları değişti” için 13 yorum

 1. eray diyor ki:

  1964 doğmluyum.askerliğime cürük raporu verdiler.1995-96 yılında ssk girişim var bır yılı tmmen yatırdım.97 98 yılına ait bugday sattgma daır faturalar var.2005-2006 yılında bagkura kayt oldum 2012 yılına kadr yatrdm tammn.özrüm 2006 dakı amelıyattan snra %45e düştü.ne zamn emeklı olabılırım.

 2. celil özer diyor ki:

  baypass ameliyatı olan birisi malulen emekli olabilirm şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

 3. ömer orman diyor ki:

  slm 1980 doğumluyum 01 04 2006ilk ise giris tarihim suanda 2800 gün nüm var /90 raporum var not askerlik yapmadım ne zaman emekli olabilirim saygılar

 4. ZAFER diyor ki:

  1996 ssk.girişim var 5000 güne yakın pirimim var 2003 yılında sol böbreğimi ameliyatla doğuştan küçük olduğu ve çalışmadığı için Gata da alındı sol ve sağ gözde miyop astigmat var sol 3-40-==-sağ 2-50 derece malulen emekli olabilirmiyim haklarım nelerdir

 5. ramazan.kapici diyor ki:

  2010.yilinda.hastalik.dolayisiyla.sag.bobregimi.kaybettim.malulen.emekli.olabilirmiyim.saygilar

 6. sinan diyor ki:

  iyi günler .1986 dogumluyum .sigorta girişim 12062006 tarihindedir .askerlik yapmadım .%40 özürlü raporluyum malülen ne zaman emekli olabilirim

 7. sinan diyor ki:

  6 yıla yakın pirimim var

 8. kemalsanci diyor ki:

  benmalulen emekli oldum tekrar normal emeklik verdim sgk bana 33bin ceza kesti ne yapabilirim simdi

 9. huseyin genc diyor ki:

  %80..ozurluyum. omurilik zedelenmesinde dolayi.yuruyemiyorum.malesef.fransadan yasiyorum.turkiyeden kaza yaptim hic sgk yokyu.fakat.izine geldigimden 12 gun calistim.istege bagli.bagkur.4b..2 yildir.pirim oduyorum.malulen.1800.gun.prim. odiyerek.yil.5 yil prim…odiyerek.ve.raporlarinla.kanitliyarak.malulen.emekli olursun dediler.olurmu acaba..fransadan sakatlik parasi aliyom.emekli deyilim.yardimci olurmusun.kafam karisiyor.saygilarimla..

 10. suat diyor ki:

  benim beynimde tümor var ama benim 1810 gunum var ben nasıl emekli olurum
  bana yardım ederseniz sevinirirm saygılarımla

 11. mustafa eroğlu diyor ki:

  ben doğuştan kalça çıkığından özürlüyüm 1990 yılından sigorta girişim var şu an 2700 günüm var ben nasıl emekli olabilirim

 12. sinan diyor ki:

  Benim 2930 gunumvar % 60 engelliyim sagliktanfolayi benden kacgunisterler ve nezaman emekli olurum tesekkurederim

 13. gburak diyor ki:

  01.04.1974 doğumluyum. 22.09.1993 tarihinde ssk başlangıcım ve 1174 gün ssk var. 17.01.2004 tarihinden bu güne kadar 3930 gün esnaflıktan dolayı bağ kurluyum. gözlerimde % 42 görme kaybı var. malulen emekli olabilirmiyim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
malulen emeklilik
Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ?

Malülen emekli olabileceğiniz yeni yasaya göre açıklanan hastalıklar hangileridir ? Kronik hastalar malülen emekli olabilir mi ? 1- Hastalığın ne...

Kapat