Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ?

Malülen emekli olabileceğiniz yeni yasaya göre açıklanan hastalıklar hangileridir ? Kronik hastalar malülen emekli olabilir mi ?

1- Hastalığın ne zaman başladığı önemli mi? 

Malulen emekliliğin birinci şartı, çalışma gücünüzü etkileyen durum (iş kazası, hastalık vs.) her neyse, çalışma hayatına başladıktan sonra ortaya çıkacak. Yani doğuştan ya da işe başlamadan önce bir sakatlığınız ya da kronik hastalığınız varsa bu durumda malulen değil, engelli emekliliğinden yararlanırsınız.

2- 1800 gün ve 10 yıl şart mı? 

Malulen emekliliğe başvurabilmeniz için diğer bir şart, 1800 prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresine sahip olmanız. Eğer bir başkasının bakımına muhtaç derecede malulseniz, bu durumda 10 yıl aranmıyor ve 1800 gün yeterli sayılıyor. Fakat hastalığınızın türü ve ağırlığı ne olursa olsun, prim günü şartını yerine getirmeden malulen emekli olamazsınız.
malulen emeklilik
3- Borçlanmayla gün tamamlanır mı? 

Hastalığınız işe başladıktan sonra ortaya çıktı fakat prim gününüz ya da sigortalılık süreniz yetersiz. Bu durumda eğer askerlik, yurtdışı veya doğum borçlanması gibi bir imkanınız varsa, eksik günlerinizi tamamlayabilir ve borçlanma sonrasında malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

4- Çalışma gücü kaybı oranı nedir? 

Sağlık sorununuz işe başladıktan sonra ortaya çıktı ve prim gününüz de tamam; bu durumda malullük oranınızın tespiti gerekiyor. SGK’nın geçerli saydığı hastanelerden alacağınız sağlık kurulu raporuyla en az %60 oranında meslekte kazanma gücü veya çalışma gücü kaybına uğramış olduğunuzu belgeleyeceksiniz.

5- Sağlık raporunda oran belirtiliyor mu? 

Çoğunlukla sağlık kurulu raporunda çalışma gücü kaybı oranı belirtilmez. Bu oran SGK sağlık kurulu tarafından hesaplanır ve buna göre karar verilir.

6- Yeni düzenleme neyi değiştirdi? 

1 Eylül’de yürürlüğe giren yeni yönetmelik, malulen emeklilikte temel şartları değiştirmedi. Bundan sonra da malullük durumunuzun işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olması, 1800 gün/10 yıl şartını yerine getirmiş olmanız ve %60 oranında rapor almanız gerekecek. Zaten bunlar yasayla düzenlendiği için yönetmelikle değiştirilmesi mümkün değil. Değişiklik sadece %60 oranının tespitinde dikkate alınan hastalık türleri, organ nakilleri ve kontrol muayenelerinde yapıldı. Örneğin sadece böbrek ve karaciğer nakilleri değil, kalp, akciğer, bağırsak nakilleri de malulen emeklilik kapsamına alındı. Pek çok durumda bir veya iki yıllık kontrol muayeneleri kaldırıldı. Yine değişiklik kapsamında en az üç organı etkileyen şeker hastalığı, down sendromu, otizm gibi hastalıklar maluliyet kapsamına alındı.

7- Daha önce reddedilenler tekrar başvurabilir mi? 

1 Eylül 2013 öncesinde malulen emeklilik talebinde bulunduğu halde talebi reddedilenler, bu tarihten sonra tekrar başvuruda bulunabilirler.

8- Başvurular nereye, nasıl yapılacak? 

Malulen emeklilik için önce malullük durumunuzun tespiti gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvuracaksınız. SGK, en az 1800 gün prim ödemeniz varsa sizi yetkili hastanelere sevk edecek. Buradan alacağınız rapor SGK sağlık kurulu tarafından değerlendirilecek ve malulen emekli edileceksiniz.

Kaynak:http://www.bugun.com.tr/malulen-emeklilik-sorulari-yazisi-782043

Bir önceki yazımız olan Malülen Emeklilik Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ? hangi hastalıklardan malülen emekli olunur,hangi hastalıklarda malulen emekli olunur,hangi hastalıklardan emekli olunur,hangi hastaliktan emekli olunur,malulen emeklilik nasil olur,malulen emeklilik nasıl olunur,hangi hastalıklardan emekli olunabilir,hanqi hastaliktan emekli olabilirim,MALULEN EMEKLİ OLUNAN HASTALIKLAR,Malulen Emekli Olmak Nasıl Olunuyor, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.
Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ? makalesi Ana Sayfa, Malülen Emekli kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ?” için 7 yorum

 1. C.G. diyor ki:

  8 yıllık ms hastasıyım 4600 gün primim var.yüzde 88 ağır özürlü raporum var ve halen malulen emekli etmiyorlar.bu ülkenin vatandaşı olduğum içinmi acaba?cevabı olan varsa bekliyorum,saygılar.

 2. Mustafa Akatılğan diyor ki:

  Ben 6 senedir şeker hastasıyım kolostorol hastasıyım kalpten anjio oldum bu yılımın 6 ayı hastanede geçti.Çoluk çocuk rezil kepaze oldu.Bu duruma malulen emeklilik vermiyolar da azda sanada vermeseler çokmu olucak ?

 3. ERTAN TURHAN diyor ki:

  Yüzde 63 rapor verildi.Ama devlet hastanesine sevkli gitmedik.89 yılından beri memuruz.Emekli ederlermi?

 4. mustafa koç diyor ki:

  hiç sigortam yok ve yuzde 80 engelliyim malulen emeklı nasıl olurum bilgilendirin lutfen

 5. mehmet cevık diyor ki:

  10,11,1969,dogumluyum 2011 de koah tesısı konuldu bana saglık raporu alamadıgım icin sigortalı olamıyom 10 yıl yurt dısında kaldım turkuyede 150 gun pırımım var malulen emeklı olabılırmıyım tesekkurler

 6. davut bekçi diyor ki:

  yüzde 74 engelliyim şuan 2850 gün pirimim var epilepsi hastasıyım ben nasıl emekli olurum

 7. Mustafa akatılga diyor ki:

  Şeker hastalığı tedavi gördüğü mü kolesterol hasta sıyım kalpten anjıyo oldum daha önce başvurudan bulundum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
malulen emeklilik
Malülen Emeklilik Sorgulama

Sgk Ssk Malülen emeklilik sonucu öğrenme sorgulama hakkında bilgiler Bildiğiniz üzere 01.09.2013 tarihi itibari ile malülen emeklilik şartları biraz değiştirildi...

Kapat