Emekliler sigortalı işte çalışabilir mi

Emeklilerin sigortalı olarak çalışması, Emekli olan sigortalı olarak nasıl çalışabilir ?

Emekli işçilerin sigortalı olarak çalıştırılması hususunda bir çok kez diğer sitelerimizde yazmıştık. Sgk.net sitesine gelen soruu ve cevabını şu şekilde vermiştik.

Merhabalar Ben Hüseyin Umut Vural geçtiğimiz iki ay içinde emekli oldum. Emekliliğin keyfini süreyim derken bu hayat şartları ve aldığım para malesef bana yetmiyor. Bende karar vererek yeniden çalışmaya karar verdim. Sizlere şunu sormak istiyorum görüştüğüm işyeri beni sigortalı yapmak istiyor emekli olduğum halde ama ben emekli maaşım kesilecek diye korkuyorum. Acaba emekli olan bir kişi çalışırsa ve sigortalı gösterilir ise emekli maaşından kesinti olur mu ? Emekli çalışsam ne olur ?

 

Cevap:

Merhabalar Hüseyin Umut Vural, Emekli olduktan sonra 5510 sayılı Kanun’un (4-a) maddesine göre sigortalı olarak gösterilir ve çalışabilir. Bu durumda emekli aylığınızda herhangi bir kesinti söz konusu olmaz. Görüştüğünüz işyerinin sizi sigortalı göstermesi zaten kanun olarak gerekir. İşveren sizin adınıza destek primi ödeyecektir. Sigortasız çalışmanız kanunsal olarak yanlıştır. Sigortalı çalışacaksınız ve maaşınızdan para kesilmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Emekli olup çalışan maaş kesintisi başlıklı makalemizde emekli işçilerin tekrar çalışması, emekli işçinin izin hakkı ve emekli olup çalışanların hizmet dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Emekliler sigortalı işte çalışabilir mi emekli çalışabilirmi,emekli calisirsa kesinti,emekli olan çalışabilir mi,bağkur emeklisi tekrar çalışabilir mi,emekliler sigortali çalışabilir mi,emekliler tekrar sigortalı çalışırsa maaştan kesinti olur mu,emeklilerin çalıştıları için nasıl bir kesinti oluyor,emeklilik dilekçesi verdim TEKRAR ÇALIŞMAK,emeklinin işte çalışması,emeklinin sigortalı işte çalışması, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.
Emekliler sigortalı işte çalışabilir mi makalesi Ana Sayfa, Emekli kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekliler sigortalı işte çalışabilir mi” için 5 yorum

 1. yaver diyor ki:

  Emekli tekrar çalışınca aktivasyon yapması gerekiyormu

 2. ilknur aksu diyor ki:

  2012 de emekli oldum. Çalışmak istiyorum. Maaşımdan ne kadar kesinti olur. Yapmam gereken nedir bilgi verirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar .

 3. yiğit diyor ki:

  emekliyim 5 yıldır sigortasız çalısıyorum iş ayrımında nelerden faydalanabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

 4. yiğit diyor ki:

  yada tazminat alabilrmiyim

 5. Ertan ömer okurlar diyor ki:

  Selamlar, Ben 6 aydır 4A emeklisiyim, Son iş yerim, Beni sehven 4A girişi yapmış ve aynı gün içinde emekli maşım kesilmiş 2 aydır dilekçeler veriyorum ve hala maaşımı alamadım. İşyerini denetlemeye gidecez soradan size cevap veririz diyor DGK. Ne yapmam lazım?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
emekli kesintisi sorgulama
4a emekli maaş kesintisi sorgulama

Ssk 4a emekli maaşı aylık kesintisi sorgulama ve öğrenme işlemleri Özellikle emekli olduktan vatandaşlarımız her ay ortalama olarak aldıkları maaşlarını...

Kapat