Emekli cenaze ödeneği

Ölüm parası yardımı cenaze masrafları nasıl nereden alınır neler gerekiyor ?

Cenaze ödeneği almak istiyorum nereye müracat etmeliyim, ne kadar ?hangi şartlar aranmaktadır ve 2013 yılı için belirlenen toplam tutar ödeme tutarı ne kadardır ?

CENAZE ÖDENEĞİ 5510 sayılı SS ve GSSK 37.maddesinin üçüncü fıkrasında cenaze ödeneği tanımlaması yapılmıştır; İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödenir.

cenazee

Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Konuyu Ana Hatları İle Değerlendirdiğimizde;

1.)İş Kazası veya Meslek Hastalığı sonucu,

2.)Sürekli iş görmezlik geliri,

3.)Malullük,Vazife Malullüğü veya Yaşlılık aylığı almakta iken,

4.)Kendisi için 360 gün MYÖ primi ödenmiş, ölen sigortalının hak sahiplerine SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödeneceği hükmüne yer verilmiştir.

Cenaze ödeneğinin 37.maddesinin üçüncü fıkrada sayılanlara ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, üçüncü fıkrada belirtilen tutarı geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

2013 YILI CENAZE ÖDENEĞİ MİKTARI:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2012 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının % 6,16 olarak açıklanması nedeniyle 2012 yılında 363,00 TL olan cenaze ödeneği tutarı 2013 yılı için 386,00 TL olarak belirlenmiştir.

SGK MÜRACAAT EN AZ BEŞ GÜNDE ÖDENİR:

1.)Sigortalılık durumu 4-1(a) ve 4-1(b) liler için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt belgesi ile müracaat edecekler.

2.)SGK tarafından 5 gün içinde işlemleri sonuçlandırılacaktır. Ödemeler PTT tarafından yapılmaktadır.

ZAMANAŞIMI Tüm ödemeler için 5510/97.maddesine göre 5 yıl içinde alınmadığından hak ortadan kalkar.SGK’na müracaat etmemenin haklı bir sebebe dayandığını genel hükümlere göre ispat edenler hakkında,  yukarıdaki  5 yıl hükümleri uygulanmaz.

Kaynak Linki : http://www.sgk.net/cenaze-odenegi-2013-nereden-nasil-alinir.html

Bir önceki yazımız olan Emekli aylığım ne kadar başlıklı makalemizde emekli aylığım bağlandımı, emekli aylığım ne kadar ve emekli maaşım ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Emekli cenaze ödeneği ölüm parasi sorgulama,ölüm parası nasıl alınır,emekli sandığı ölüm yardımı,Emekli sandığı ölüm parası,cenaze ödeneği sorgulama,cenaze,ölüm parası nereden alınır,olüm parasi,cenaze masrafı sorgulama,emekli sandığı cenaze yardımı, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.
Emekli cenaze ödeneği makalesi Ana Sayfa, Emekli kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli cenaze ödeneği” için 8 yorum

 1. Hande Eren diyor ki:

  40373117714 tc kimlik Nolu İsmet Yalçınkaya 8 Kasım 2013 tarihinde vefat etmiştir ölüm yardımı için gerekli evrakları emekli sandığına iletmiş bulunmaktayım henüz bir cevap gelmedi bu konu da yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 2. mahmut yıldız diyor ki:

  emekli sandığından maaş alan adam vefat edince, onun maaşı karısına kaldı.
  kocasının maaşını alan kadın da vefat edince bu kadın ölüm yardımı alabilir mi ?

  • ilker diyor ki:

   bekar kızı veya eşinden ayrılmış vefeat etmiş dul kalmış kızı varsa ödemeyi alabilir sgk başka türlü ödeme yapmıyor

 3. ilker diyor ki:

  mirascıları veraset ilanıyla yatan ptt veya banka şubesine baş vurduğu taktirde sadece cenaze masraflarını ala bilirsiniz

 4. füruzan semizer diyor ki:

  annem 11ocak 2014 te vefat etti .ölüm parasını ne zaman alabiliz. TC 51691269504

 5. ömer bilge diyor ki:

  annem 16.05.2014 tarihinde öldü evraklarımı emekli sandığına iadeli tahütlü yolladım halen cevap gelmedi sebebi nedir

 6. gökhan diyor ki:

  Dedem vefat etti normal şekilde emekli oldu cenaze ödeneği alabilirmiyiz

 7. zeynep semra kayalı diyor ki:

  Merhaba, Annem 7.9 2014 de Gelibolu’da aniden vefat etti. İkametgah adresimiz İstanbul ve babamın üstüne gömülmek istamişti. Dolayısıyla cenaze arabasıyla İst.a getirttik. Faturayı ibraz edersek bu meblağı Emekli Sandığından alabilirmiyiz?
  Teşekkürler
  SEMRA KAYALI

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
emekmli-maasi
Emekli aylığım ne kadar

Emekli maaşım nekadar ? ne kadar oldu ?aylığı ödemesi aylık olarak ne kadar ? Sorgulama öğrenme ? Uzun yıllar Sigortalı...

Kapat